Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Po stopách světských

8 února @ 18:15 - 20:15

Rodopisná přednáška tentokráte zaměřená na zcela specifické rody komediantů, kramářů, brusičů a další kočovníků – tzv. světských či světem jdoucích.

„Světský je příslušníkem rodiny, která si po generace předává dané řemeslo (míní se především provozovatelé zábavních parků, lidově kolotočáři a cirkusové rody) s tím, že rodina má mezi svými předky potulné komedianty a provozovala někdy v minulosti cirkus či lunapark, pokud jej neprovozuje dodnes, zakládá si na rodinné historii a do určité míry existuje aspoň snaha o dodržování endogamie.“

Kde a kdy se vzali a jak je poznat? Co obnášel život na cestách a v čem byl ojedinělý jejich specifický způsob obživy? Jaká jsou úskalí při hledání kočujících předků a jak tyto problémy překonat? Kromě odpovědí na tyto otázky se můžete těšit na řadu tipů a kuriozit, rovněž na zajímavosti ze světa světských z okolí Tábora.

 

Přednášející: Mgr. Hanka Tlamsová, členka týmu Vasegeny.cz

vystudovala historii na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, později si přibrala i obor archivnictví a pomocné vědy historické. Genealogií vlastní rodiny se zabývala již od dětství, ale skutečný počátek její odborné genealogické praxe klade do roku 2010. Její soukromý genealogický výzkum se týká téměř výhradně jižních Čech – především Vltavotýnska a Českobudějovicka. Je členkou České genealogické a heraldické společnosti v Praze a České archivní společnosti. V roce 2013 absolvovala rozšiřující kurz pro genealogy pořádaný ČGHSP.

Její diplomová práce Loutkoherci, gymnasté, kramáři a šlejfíři se týká tématu přednášky.


Covidová pravidla Městské knihovny Tábor:

Účastníci akcí pro veřejnost musí mít u sebe:

  • doklad o ukončeném očkování, od kterého uběhlo nejméně 14 dní
  • doklad o tom, že prodělali Covid-19 v posledním půl roce
  • výjimka: dětem od 12 do 18 let stačí negativní PCR test ne starší než 72 hodin; stejně tak lidem, kteří se nemohou očkovat, nebo nemají ukončené očkování
  • nasazený respirátor po celou dobu konání akce

Podrobnosti

Datum:
8 února
Čas:
18:15 - 20:15
Rubrika Akce:

Pořadatel

Genealogie Tábor
View Pořadatel Website

Místo konání

Městská knihovna Tábor
Jiráskova 1775/3,
Tábor, jižní Čechy 390 02 Česká republika
+ Google Mapa