Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Osobnost Karla Thira (1856 – 1931)

08. 01. 2019 @ 18:00 - 20:00

Zdarma

Zveme vás tímto na čtvrtou genealogickou přednášku v úterý 8. ledna od 18 hod. O Karlu Thierovi, táborském archiváři, historikovi a profesorovi, bude vyprávět historička Mgr. Lenka Vandrovcová z Husitského muzea. Studovala na táborském gymnáziu a v roce 2012 stejně jako sestra Jitka absolvovala magisterské studium českých dějin středověku na FF UK v Praze. Působila jako průvodkyně na státním zámku v Třeboni, kde se velmi podrobně seznámila s rodokmeny a osudy šlechtických rodů Rožmberků a Schwarzenberků, a které zůstali středem jejího zájmu dodnes. Nyní je kurátorkou a historičkou sbírek novějších dějin (1848 – 1938) na půdě Husitského muzea v Táboře. Společně se sestrou pořádají výtečné vlastivědné vycházky s názvem „Sobotníci“. Rovněž se zájmem orientuje v osudech a historii táborských rodin.

Prof. Karel Thir byl významný táborský rodák, který svými díly osvětlil dějiny svého rodiště. Pocházel z provaznické rodiny. Vystudoval místní reálné gymnázium, kde v pozdějších letech sám vyučoval. Kromě toho se angažoval v městském muzeu a archivu a zastával funkci okresního konzervátora.

Karel Thir se narodil v  Provaznické ulici 152. Rodina Thirova koupila tento právovárečný dům v roce 1774. Karel Thir měl sedm ml

adších sourozenců: Josefa (byl děkanem v Táboře), Jana (byl děkanem v Klatovech a pak v Chrášťanech), Aloise (ředitele cukrovaru v Chrudimi), Marii (ctih. sestru v ústavu pro hluchoněmé), Anastázii (byla hospodyně u bratra Josefa), Josefu (hudebnici) a Viktorii.
Hlavním těžištěm Thirovy vědecké činnosti jsou tři díla: Hradiště hory Tábor jako pevnost v minulosti, Dějiny táborského pivovarnictví a především Staré domy a rodiny táborské I a II.

Před přednáškou bude opět probíhat setkání genealogů, tedy všech zájemců o rodopis od začátečníků až po pokročilé. Jsou srdečně zváni všichni, kdo se ocitli před nějakým výzkumným problémem a potřebují se poradit, kdo se chtějí pochlubit a podělit se o své poznatky z práce i ti, kdo si chtějí jen tak popovídat s lidmi se stejnými zájmy.
Setkání se koná od 16 hod. ve 4. patře (Hvězdárna).

 

Podrobnosti

Datum:
08. 01. 2019
Čas:
18:00 - 20:00
Cena:
Zdarma

Pořadatel

Genealogie Tábor
View Pořadatel Website

Místo konání

Městská knihovna Tábor
Jiráskova 1775/3,
Tábor, jižní Čechy 390 02 Česká republika
+ Google Mapa