Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Historie mlýnů a mlynářů v Táboře

04. 12. 2018 @ 18:00 - 20:00

Zajímá Vás Vaše rodinná historie a kořeny? A jak Vaše rodiny a předkové žili v dobách dávno minulých za mocenského absolutismu habsburské dynastie, průmyslové revoluce i obou světových válek? Tak to vás bude zajímat, že pro vás knihovna připravila ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností v Praze pobočkou v Táboře sérii genealogických přednášek.

Zveme vás tímto na třetí genealogickou přednášku v úterý 4. prosince od 18 hod. O Mlýnech a mlynářích povypráví Bc. Tereza Dvořáková.

Mlynářství bývalo nazýváno „kumštem“ a to díky tomu, že šlo o navýsost profesionalizované řemeslo. Každý mlynář se musel kromě mletí obilí dobře orientovat v oborech stavebnictví, tesařství a hydrologie. Stejně jako řemeslníci z jiných odvětví se zodpovídali svému cechu.
Jaké podmínky si kladl táborský cech mlynářů na své stoupence? Jak se žilo táborským mlynářům ve městě někdejších husitských zakladatelů?
Například u jednoho z vážených mlynářských rodů vám představíme složitost pátrání a možná mnohá úskalí skrývající se v rodopisné historii mlynářské. Ucelíme rovněž přehled o dodnes dobře známých městských mlýnech i těch zaniklých. Představíme významné táborské mlynářské rody, jakými byly například Suchomelovi, Kvěchovi, Veselých, Benešovi, Parmovi, Závišovi, Mouchovi, Ratajských, a další.

Podrobnosti

Datum:
04. 12. 2018
Čas:
18:00 - 20:00
Webová stránka:
https://www.knihovnatabor.cz/akce/genealogie-tereza-dvorakova

Pořadatel

Genealogie Tábor
View Pořadatel Website

Místo konání

Městská knihovna Tábor
Jiráskova 1775/3,
Tábor, jižní Čechy 390 02 Česká republika